24 bin geçici personele sendika hakkı aldık

Yaklaşık 24 bin geçici personel artık sendikalı olabilecek. Hak-Sen Konfederasyonu’na bağlı Büro Hak-Sen’in açtığı davada Ankara 15. İdare Mahkemesi kamuda çalışan geçici personelin memur sendikalarına üye olabileceklerine karar verdi.

ANKARA(ANKA)-Hak-Sen Konfederasyonu’na bağlı Büro Hak-Sen’in açtığı davada Ankara 15. İdare Mahkemesi kamuda 657 sayılı Yasanın 4/C maddesine göre çalışan geçici personelin memur sendikalarına üye olabileceklerine karar verdi.
HakSen Genel Başkanı Ayhan Çivi, ANKA’ya yaptığı açıklamada, konuyla ilgili şu değerlendirmede bulundu:
"Sendikal hakları verilmeyen, kölelik hükümleri içeren sözleşme ile yasal hakları çiğnenen geçici personelin yaptıkları işler sürekli, kadroları ise geçicidir.
Bugün, Türkiye İstatistik Kurumu’nda 20 yıldan beri çalışan sözde geçici personel bulunmaktadır. Diğer kamu görevleriyle aynı işi yapan, disiplin ve ceza hükümleri açısından aynı mevzuata tabi olan 4/C’li personelin özlük ve sosyal hakları birkaç maddeden ibaret olan ve insan haklarına aykırı hükümler içeren sözleşmelerle belirlenmektedir"

-"ÖZLÜK HAKLARI İÇİN DE MAHKEMEYE BAŞVURACAĞIZ"-

Geçici personelin sendikalı olabilmeleri için Büro Hak-Sen tarafından dava açıldığının altını çizen Çivi, Ankara 15. İdare Mahkemesi kamuda 657 sayılı Yasanın 4/C maddesine göre çalışan geçici personelin memur sendikalarına üye olabileceklerine karar verdiğini açıkladı.
Sendika hakkının yargı kararı ile alınması sendikal hakların ne kadar geride olduğunun bir göstergesi olduğunu vurgulayan Çivi, Sendikalı olabilmeleri için verilen hukuk mücadelesinin kazanılmasının ardından diğer kamu görevlilerine verilen haklardan yararlanmaları için yargı sürecini de başlatacaklarını kaydetti.
Çivi, "Özelleştirilen kamu kuruluşlarından diğer kurumlara nakledilen işçiler ile Türkiye İstatistik Kurumu’nda görev yapan geçici personel olmak üzere halen kamu kurumlarında 24 bin civarında geçici personel görev yapıyor" dedi.(ANKA)

Adres : GMK Bulvarı 40/2 Kat 2 Maltepe / ANKARA - Telefon : 0312 2290325 - Faks : 0312 2290326